Корзина
82 отзыва
+380635342228
+380961090110
+380951053838
КоСА-Сервис
Корзина

Коли і навіщо чистити ноутбук від пилу. Поради КоСА-Сервіс

       

    Іноді трапляється, що справний ноутбук, без збоїв пропрацював один-два роки, починає гальмувати, зависати, а іноді і мимовільно відключатися. Профілактична чистка ноутбука усередині від пилу, як правило, дозволяє повернути комп'ютеру працездатність, якщо переустановлення програмного забезпечення не допомагає позбутися проблем.

Чому?

            Все дуже просто. При виникненні подібних несправностей висока ймовірність, що причина збоїв в роботі комп'ютера ― перегрів процесора. Хоча експлуатація і передбачає мінімальне споживання енергії, за рахунок особливостей його конструкції при інтенсивній роботі центральний і графічний процесор відчутно нагріваються і вимагають додаткового охолодження. Для цих цілей в кожному ноутбуці є спеціальна система, що складається з теплових трубок, що передають надлишкове тепло від процесорів до мідного охолоджуючого радіатора і вентилятору. Саме тому охолоджуюча система час від часу і потребує чищення.

            Охолодження здійснюється за допомогою повітря, що надходить всередину комп'ютера через повітрозбірник. Найчастіше він розташований на нижній панелі корпусу. Тому виробники не рекомендують користувачам ставити працюючий апарат на килим або коліна: при цьому найчастіше перекривається доступ повітря до охолоджувальної системи. А це, у свою чергу, може призвести до перегріву активно працюючих частин комп'ютера.

            -Коли ж ноутбук стоїть на столі, перешкод для охолодження не виникає. Однак у цьому випадку він на зразок пилососа збирає з поверхні столу пил, який осідає на лопатях вентилятора і між ребрами охолоджуючого радіатора, накопичується і ущільнюється.

            -Якщо вчасно не провести чистку ноутбука усередині, цей пил стає перепоною на шляху повітряного потоку і система охолодження перестає працювати. При підвищенні температури вище допустимих значень включаються захисні механізми, внаслідок чого перегріваються пристрої переходять в щадний режим роботи або взагалі відключаються. Коли перегрів стає критичним, апарат, як правило, відключається повністю. Таким чином, звичайний пил може служити причиною збоїв в роботі і привести до серйозної поломки, якщо його своєчасно не почистити.

            Слід зауважити, що чищення ноутбука допомагає позбутися проблем не завжди: до мимовільного відключення комп'ютера може призводити надмірне навантаження на відеокарту, процесор та інші пристрої, перегріваються через необхідність виконання завдань, на які вони не розраховані.

У чому небезпека перегріву?

            Навіть якщо ноутбук і не відключається при підвищенні температури всередині апарату понад 80 градусів Цельсія, то його експлуатація в такому режимі все одно ні до чого доброго не приведе. По-перше, може швидко зноситися кулер, що працює з постійними перевантаженнями. Його заміна обходиться набагато дорожче, ніж чищення ноутбука і заміна термопасти. Та й замінити вентилятор оперативно виходить далеко не завжди: часто буває, що не всі комплектуючі є в наявність навіть на фірмовому сервісі. Доводиться чекати, коли пристрій привезуть під замовлення, іноді ― кілька місяців. Часто доводиться міняти не тільки кулер: якщо чистка системи охолодження ноутбука від пилу вчасно не зроблена і комп'ютер перегрівається, швидко зношуються ключові мікросхеми ― північний і південний міст, відеокарта та інші.  Заміна цих комплектуючих обійдеться значно дорожче, ніж профілактична чистка.

Як чистити ноутбук від пилу? Інструменти, етапи, правила.

Чистка ноутбука ― одна з найбільш недорогих послуг у сервісних центрах. Однак можна спробувати почистити від пилу і самостійно. Якщо ви займаєтеся цим вперше, необхідно заздалегідь придбати потрібні інструменти та витратні матеріали. Вам знадобляться:

1. Термопаста.  На форумах в інтернеті можна знайти детальну інформацію про те, який склад краще.

2. Чистка зажадає розбирання, тому вам будуть потрібні викрутки: хрестоподібна для викручування гвинтів і плоска для від'єднання контактів. Бажано купити хрестоподібну викрутку з магнітним наконечником, щоб гвинт при від'єднанні бува не закотився за плату.

3. Для роз'єднання деяких контактів будуть необхідні маленькі плоскогубці.

4. Запасіться спиртом (технічним) і ватяними паличками.

5. Роздобудьте сім-карту або схожий на неї плоский предмет: після чищення системи охолодження ноутбука ними зручно наносити термопасту.

6. Вам також може знадобитися ніж для розкриття корпуса.

7. Іноді потрібно мастило для кулера. Для цих цілей цілком можна використовувати стандартну мастило для підшипників, що продається в авто-магазині.

8. Іноді потрібно замінити термопрокладки, їх можна купити на радіоринку або в інтернеті. Найчастіше в ноутбуках використовуються термопрокладки товщиною 0,5 ― 1 мм.

Чистка ноутбука від пилу всередині відбувається в кілька етапів:

  1. Перш за все, апарат необхідно розібрати. У деяких моделях доступ до системи охолодження можна отримати, просто знявши задню кришку. Інші буде потрібно розбирати повністю. Повне розбирання вимагає певних навичок і досвіду, інакше можна пошкодити контакти і самі мікросхеми. Тому в даному випадку краще звернутися за допомогою до фахівців. Послуга: чистка ноутбуків від пилу ― www.kosa-service.com.ua

2) На другому етапі демонтується система охолодження. Її необхідно від'єднати від материнської плати. Після від'єднання на місцях кріплення залишається стара термопаста, яку потрібно видалити. Для цього підійде змочений спиртом або спеціальним розчинником ватний тампон. Замість термопасти можуть використовуватися спеціальні термопрокладки, якщо на термопрокладку з'явилася тріщина ― бажано її замінити, на термопасту їх краще не міняти.

3) Після від'єднання системи охолодження переходимо безпосередньо до чищення. Для цього від охолоджуючого радіатора від'єднуємо кулер (якщо він був до нього прикріплений) і чистимо решітку, яку можна продути або пропилососити. При необхідності, решітка промивається під струменем води, після чого її потрібно ретельно просушити. Потім слід розібрати вентилятор ― якщо вийде. Іноді для цього потрібно всього лише відкрутити кілька гвинтиків. Але коли складові частини кріпляться не гвинтами, а клепками, розібрати кулер не вийде. Його чистка виключає використання води, яка може потрапити в підшипникову систему. Тут вам допоможуть ватяні палички, змочені спиртом.

4) Змазати мастилом кулер. Ця процедура можлива тільки в тому випадку, якщо вентилятор розбирається. При чищенні ноутбука вона не є обов'язковою, проте в деяких випадках змастити кулер необхідно. Наприклад, мастило може допомогти тоді, коли при роботі він скрипить або неприродно шумить.

5) Чистка ноутбука усередині від пилу закінчується нанесенням нового шару термопасти замість видаленого. В якості робочого інструменту для цих цілей зручно використовувати сім-карту або пластикову картку. Після нанесення термопасти систему охолодження можна встановлювати на своє місце.

Вихід лептопа з ладу або збої в його роботі через накопичену пилу і бруду не є гарантійним випадком. Тому чистка системи охолодження ноутбука в сервісному центрі завжди платна. Якщо ви хочете спробувати очистити апарат від пилу самостійно, то теоретично це цілком можливо, особливо, коли повністю розбирати ноутбук не потрібно, а можна отримати доступ до системи охолодження, просто знявши задню кришку. У цьому випадку почистити його буде не так складно: в інтернеті вистачає навчальних матеріалів з наочними прикладами.

Але якщо ви беретеся за чистку ноутбука від пилу всередині вперше, а комп'ютер необхідно розібрати повністю ― від'єднати дисплей, клавіатуру, інші комплектуючі, то краще цього не робити самостійно. Без знання внутрішнього пристрою і практичного досвіду при повному розбиранні високий ризик пошкодження контактів і важливих деталей. Тому краще зверніться до послуг фахівця.

Як часто потрібна чистка ноутбука усередині?

            Профілактична чистка від пилу повинна обов'язково проводитися не рідше одного разу на 1,5 -2 роки, а за певних умов експлуатації і частіше. Терміни скорочуються, якщо:

                        ― У будинку є домашні тварини. Чистка повинна бути проведена на 3-6 місяців раніше.

                        ― Під час роботи з ноутбуком курять сигарети. Профілактика потрібно робити раніше покладеного часу: на 2 ― 4 місяці.

                        ― Апаратом користується дитина. Проміжок між профілактикою скорочується на 1-2 місяці.

                        ― Ви живете на першому поверсі. Ваш будинок знаходиться поруч із жвавою дорогою. У квартирі ремонт. У всіх цих випадках комп'ютер також бажано чистити частіше, зменшивши час між процедурами на 3 ― 6 місяців.

Точніше термін чищення системи охолодження ноутбука можна визначити за такими ознаками:

                        а) Працюючи з простими офісними програмами, апарат всередині нагрівається понад 70-80 градусів Цельсія. Чистка необхідна.

                        б) Під час роботи ноутбук мимовільно відключається через перегрів. Відкладати чистку не рекомендується: при подальшій експлуатації в такому режимі високий ризик поломок дорогих пристроїв, ремонт яких виявиться значно дорожче звичайної профілактики.

                        в) Портативний комп'ютер працює дуже повільно: продуктивність процесора автоматично знижується для виключення перегріву. Показана чистка ноутбука від пилу. Визначити, чи є причиною гальмування роботи перегрів процесора можна, вимірявши його температуру за допомогою спеціальних програм.

                        г) Іноді перегрів всередині працюючого апарата можна визначити за зайвому нагріванню корпусу. У цьому випадку більш 5-ти секунд руку на ньому не неприємно тримати ― обпікає. Якщо під час роботи корпус теплий ― це нормально, якщо гарячий ― швидше за все, пора чистити.

Чи можна знизити температуру іншим способом?

            ― Може допомогти охолоджуюча підставка. Її має сенс купити і використовувати тоді, коли ви граєте на ноутбуці в ігри, вимогливі до його ресурсів. У цьому випадку за допомогою охолоджуючої підставки можна уникнути перегріву. Вона також стане в нагоді, якщо у вашому апараті ремонтували відеокарту. Це пристрій після ремонту працює не так надійно, як нове: використання охолоджувальної підставки в більшості випадків дозволить уникнути повторної поломки. Звичайно, при користуванні підставкою чистка ноутбука внтурі може бути відкладена на деякий час. Але і в цьому випадку бажано стежити за нагріванням і при його значному підвищенні відразу ж чистити апарат від пилу.

            ― Щоб ноутбук менше нагрівався, його під час роботи можна підняти. Наприклад, поставивши на книги, розташовані по периметру корпусу. Це забезпечить кращий доступ повітря до вентиляційних отворів.

            ― Неможна  ставити працюючий апарат на килим, ліжко та інші тканини: вони можуть перекривати отвори повітрозбірника.

            ― З цієї ж причини не рекомендується працювати з лептопом, тримаючи його на колінах: перекриття вентиляції веде до перегріву.

            ― Одне тільки чищення ноутбука від пилу всередині не врятує процесор від перегріву, якщо він перевантажується при роботі. У цьому випадку корисно знизити максимальну продуктивність процесора до 70-80%. Це можна зробити, змінивши параметри електроживлення. Робота процесора дещо сповільниться, але і нагріватися він буде менше. Зниження швидкості роботи процесора може вплинути і на нагрів відеокарти: він також зменшиться.

Другие статьи